Когато ентусиаст се замисли какво представлява high-end компютър, винаги водещите показатели са процесори и видеопроцесори, които имат възможно най-голям брой ядра и шейдъри. За масовата консуматорска платформа апогея на една съвременна компютърна система е процесора Intel Core i7-7700K и GeForce Titan X.
Въпреки това много ентусиасти започват да търсят повече мощност от своите машини. Консуматорския пазар не може да задоволи този глад за продуктивност и затова все повече ентусиасти се насочват към апаратура от професионалния пазар.
От известно време производителите на геймърски дънни платки пренасочиха маркетинга си към мощна, но евтина апаратура.
Пример за този завой е дънната платка на GIGABYTE MW70-3S0 - двусокетна дънна платка снабдена с 16 слота DDR4 и 12 Gb/s LSI сторидж контролер. Това произведение на компютърното изкуство се различава по няколко основни показатели от другите продукти.
Easy BIOS Update
Вече няма нужда да слушате оглушителния рев при старт, за да актуализирате фърмуера на дънната платка. Дори не ви трябва да имате инсталиран процесор, оперативна памет, видео,твърд диск или операционна система. Само трябва да имате захранване, получаващо напрежение и дори не е нужно да включвате машината. Ако желаете, разбира се това е възможно и чрез IPMI. А ако имате няколко такива платки за фърмуерен ъпгрейд, винаги можете да ползвате осигурения CLI.
GIGABYTE MW70-3S0 разполага с LSI 3008 Storage контролер - творение на Avago, под строгата лицензия на Broadcom, този контролер осигурява адресиране до 1000 диска, както и скорости на интерфейсите до 6 Gbps за SATA и 12 Gbps за SAS, ползвайки максималната ефективност на 8 лейна PCI Express генерация 3.0. Също така контролера може да достигне до 1 милион IOPS с DataBolt експандери – технология на Avago, покриваща както SAS устройствата, така и тези на SATA.DataBolt помага на старите експандери със скорости от 3Gbps или 6Gbps да се изравняват по скорости с по-новите поколения, като повдига скоростта на 12Gbps. Това е полезен инструмент във всеки Data Center.
Машината е крайно подходяща за 3D моделиране, CGI, и леки научни аналитични изчисления и симулации. Това се осигурява от възможния тристранен SLI/CrossFire.
Оперативната памет работи на пълната си тактова честота дори и при запълване на всички DIMM слотове, разбивайки дотогавашната тенденция тактовата честота да намалява с растежа на популираните слотове. Всеки слот работи на напрежение 1.2 V, с което подобрява своята енергийна ефективност без това да е за сметка на производителността. Добрата съвместимост с линията E5 26xx v3/v4 процесорите на Intel, машината се справя отлично и с виртуализационни задачи.
Сред периферията забелязваме Realtek ALC887 аудио, поддържащо 7.1 +2 канално аудио. А ако ви се налага временно да използвате вградена графика (например защото доставчика се бави с вашите прекрасни видеокарти), имате на разположение 2D графично ядро на Aspeed (AST2400VB) поддържащо максимална резолюция от 1920х1200.
За вашата свързаност с мрежата се грижат 2 броя Intel I210 гигабитови мрежови карти. И всичко това под управлението на надеждния чипсет Intel C612.
Изработката на всички елементи се извършва с подбрани силови материали, дори за кондензаторите, с което можете да сте сигурни, че машината ще ви служи безпроблемно дълго време.
Докато отваряхме кутията ще си признаем че затаихме дъх. Помислили са за всичко. Кутията не е съсредоточена върху дизайна (въпреки че изглежда много добре), а по - скоро върху своята ефективност и мисия – а именно да опази ценната апаратура до крайния потребител. Самата кутия е модулирана така, че да пази това съкровище при всички условия които може да претърпи при транспорт.
Е, стига толкова писахме за нея, време е да и се насладим , като я подложим на възможно най-силови бенчмаркове, за да сме сигурни в нейните възможности. Това е от нас засега. Очаквайте още.
GIGABYTE – новия лидер в производството на силови дънни платки, справящи се еднакво добре и с работа и със забавление!